سلام، اینجا رهگذر است
ما یک استودیوی خلاق در تبریز یکی از شهرهای صنعتی ایران هستیم که در هر دو زمینه طراحی تعاملی و چاپی فعالیت می‌کنیم و همواره سعی می‌کنیم با اجرای خلاق پروژه‌ها، مشتریانمان را به جایگاه های جدید برسانیم. با ما راحت باشید! اگر می خواهید تماس بگیرید و یا صحبت کنید. همچنین می توانید برخی از پروژه های انجام شده توسط ما را در سایت مشاهده نمایید.
می توانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
که می تواند ایده خوبی برای اطلاع از اخبار و پیشنهادهای ویژه ما باشد

تفاوت هنر و دیزاین

در این مقاله الکس تروچ به بررسی زبان هنر و دیزاین می‌پردازد تا تفاوتهای آنها را آشکار سازد.

 

mummxartfair 446

همچون سایر مبتکرین، من نیز گاهی این سوال ذهنم را مشغول می کند که آیا دیزاین یک نوع هنر است یا خیر؟ این فرصت را غنیمت شمرده و اعلام می کنم که از نظر من دیزاین هنر محسوب نمی شود.

من هنر و دیزاین را به عنوان دو زبان مختلف می بینم. هرچند که طراحان می توانند به زبان هنر سخن بگویند (خلق اثر هنری)، و هنرمندان نیز می توانند به زبان طراحان سخن بگویند (طراحی کردن).

هیچ مفهوم و تعریف روشن و واضحی وجود ندارد تا این دو را از هم متمایز نماید و کاملا بدیهی است که این دو مفهوم در برخی حوزه ها به برابری می رسند.

متدولوژی و تکنیک ها هرگز نمی توانند یکی یا هردوی آنها را محدود کنند.

mummxartfair 087

آنچه که بیشتر از اشیا یا مکان آنها اهمیت دارد اشتیاقی است که در پس یک خلاقیت هنری وجود دارد و همچون خطی هنر و دیزاین را به هم وصل میکند.

اگر شما به هنر و خلاقیت به عنوان زبانهای مختلف بنگرید و لغات آنها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید می توانید این را دریابید که دیزاین در مقایسه با هنر دامنه بسیار محدود تری دارد. البته این تمرکز بیشتر به نحوه بیان محدود شده، واژگانی که کاملا به اصل مطلب اشاره می کنند مانند زیبایی، موفقیت، شادی و آنها را به روش جدیدی مطرح می نماید.

mummxartfair 142

هنر در عین حال مجموعه از ایده ها را شامل می شود که نیاز به کشف شدن دارند. هیچ محدودیت یا مانعی وجود ندارد و حتی موضوع آن نیاز به تعریف خاصی ندارد.

من ادعا نمی کنم که هر یک از اصول زیر می تواند بیش از یک بیانیه ذهنی باشد اما به من کمک می کنند تا بدانم دقیقا در حال انجام چه کاری هستم و کارم با کار دیگری که قبلا انجام داده ام چه تفاوتی دارد.

mummxartfair 453

دیزاین در مقایسه با هنر

  • دیزاین یعنی حل یک مشکل. هنر یعنی خلق یک سوال.
  • دیزاین رسیدن به یک قطعیت است. هنر شروع یک بحث آزاد است.
  • دیزاین شامل یک طراح یا مجری و یک خط مشی مشخص است. هنر صدای روح است.
  • دیزاین نیاز به یک پذیرش جمعی دارد. هنر تنها نیاز به یک تایید درونی.
  • دیزاین یک عمل همدلانه است. هنر یک عمل آزادانه است.

این مقاله به طور کامل در مجله Computer Arts در issue 252 به چاپ رسیده است.

 

منبع

 

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه