۱۰ ویژگی ضروری یک وب سایت تجاری خوب

اشتراک‌گذاری مطلب:

طراحی وب پروسه پیچیده‌ای است برای راحت‌تر طی کردن این پروسه با چند طراح وب هم صحبت شدیم تا بدانیم در سایت خود به چه چیزهایی نیاز داریم و برای داشتن یک وب سایت تجاری خوب چه کارهایی باید انجام دهیم.

۱۰ ویژگی ضروری یک وب سایت تجاری خوب

اگر صاحب وب سایتی برای کسب‌وکارتان هستید یا در فکر داشتن آن هستید حتماً به این مسئله توجه کرده‌اید که با داشتن یک طراحی خوب، سایت مقبول‌تری خواهید داشت. طراحی وب پروسه پیچیده‌ای است برای راحت‌تر طی کردن این پروسه با چند طراح وب هم صحبت شدیم تا بدانیم در سایت خود به چه چیزهایی نیاز داریم و برای داشتن یک وب سایت تجاری خوب چه کارهایی باید انجام دهیم.

اولین کاری که در این زمینه باید انجام دهید داشتن یک آدرس وب مطمئن، امن و قابل دسترس است. شما باید مطمئن شویدکه این آدرس وب برای کسب‌وکارتان مناسب است، مشکل املایی ندارد و در شبکه‌های اجتماعی قابل دسترس است؛ اما اگر اسم موردنظرتان برای کسب‌وکار شما قبلاً ثبت شده است Panabee به شما کمک می‌کند تا برای یافتن اسمی دیگر خلاقانه‌تر حرکت‌کنید و هم‌چنین Namevin منبع مناسبی است تا بدانید چه نام‌هایی برای کسب‌وکار شما ممکن هستند.

۱۰ ویژگی ضروری یک وب سایت تجاری خوب

بعد از ثبت دامنه، زمان ساختن سایت و گرفتن تصمیمات مهم است. برای کمک به شما در ادامه ده مورد از بایدهای یک طراحی سایت تجاری خوب را بیان می‌کنیم. رعایت این موارد شما را مطمئن می‌سازد که مشتریانتان تجربه‌ای خوشایند و مثبت از بازدید سایت شما خواهند داشت و تصویر فعالیت‌های دیجیتالی شرکت شما در ذهن مشتریان بهبود یافته و در نهایت مشتریان بیش‌تر خواهان فعالیت با برند شما خواهندبود.

۱-نقشه سایت منطقی

به‌طور حتم، سایت شما باید ظاهری زیبا داشته باشد اما مهم‌تر از زیبایی، قابل‌استفاده بودن سایت هست. قبل از این‌که حتی یک سطر کد HTML برای سایت خود بنویسید یا سروری برای سایت خود پیدا کنید شما باید تعیین کنید که وب‌سایت شما قرار است چگونه کار کند. این مورد در تجربه کاربری و هم‌چنین سئو سایت تأثیرگذار است. گوگل نیز در رتبه‌بندی سایت‌ها محتوا و ساختار سایت را بررسی می‌کند؛ بنابراین به دنبال یک نقشه خوب برای سایتتان باشید همان چیزی که طراحان سایت آن را “Wireframing یا چارچوب می‌نامند .بعد از طراحی وب‌سایت، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. اگر آن‌ها توانستند منطق سایتتان را درک کنند سایر بازدیدکنندگان نیز قادر به درک چارچوب سایت شما خواهند بود. هم‌چنین گوگل برای سایت شما رتبه‌بندی خوبی لحاظ خواهد کرد. (نقل‌قول از پت میلس مشاور طراحی سایت).

2-اطلاعات تجاری ضروری

بزرگ‌ترین اشتباه مردم در طراحی سایت این است که آن‌ها تلاش می‌کنند تا سایتی را بسازند که می‌خواهند نه سایتی که لازم دارند (نقل‌قول از جوش فرانکل (Josh Frankel). برای مثال در طراحی سایتی برای یک رستوران بیش‌تر مردم می‌خواهند در طراحی سایت موسیقی وجود داشته باشد و اصلاً توجهی ندارند که موسیقی موجب افزایش حجم صفحه و پایین آمدن سرعت سایت می‌شود. این درحالی است که گاهآ هیچ توجهی به ارائه اطلاعات ضروری مانند منو و اطلاعات مشتریان و یا مسیرهای منتهی به رستوران نمی‌شود.

توجه داشته باشید که در طراحی سایت از متن‌های کوتاه استفاده کنید به‌طوری‌که پیام برند شما را برساند و مردم با یک نگاه ساده قادر به دریافت پیام موردنظر شما باشند –همگی ما حوزه توجه اندکی داریم-

کوتاه نویسی را دست‌کم نگیرید یک یا دو جمله می‌تواند واقعاً تاثیرگذارتر باشد (نقل‌قول از فرانکل Frankel)

هم‌چنین باید اطلاعات مخصوص تجارتتان را در وب‌سایت داشته باشید. برای مثال اگر صاحب رستوران هستید باید آدرس مکان و مسیرهای منتهی به رستوران را به همراه نقشه در وب‌سایت قرار دهید و مانند این هر تجارتی اطلاعات مخصوص به خودش را دارد. اگر شما یک‌خرده فروش هستید باید عکس لوازم خودتان را قرار دهید و یا اگر تجارت شما بستگی زیادی به نظرات و رضایت مشتریانتان دارد قسمتی را به گواهی از مشتریانتان و رضایت آن‌ها اختصاص دهید. برای مثال اگر یک طراح وب‌سایت هستید لینکی از کار اخیرتان را قرار دهید یا اگر یک سالن زیبایی دارید قسمتی را به مشتریان و کارمندانتان و تشویقات آنها اختصاص دهید. توجه داشته باشید تا همواره در سایت اطلاعات مناسبی که مشتریانتان به دنبال آن هستند قرار دهید.

۳- اطلاعات تماس

نیاز به تأکید ندارد که مهم‌ترین بخش وب سایت یک برند اطلاعات تماس با شرکت است و به این خاطر باید بخشی مخصوص به خود داشته باشد. میل اکسکلیم می‌گوید: «شما چند بار به سایتی که در آن نمی‌توانید با شرکت تماس بگیرید سر می‌زنید؟ با جواب به این سؤال به‌راحتی متوجه می‌شوید که باید شماره تلفن و آدرس به‌راحتی قابل‌دسترس و قابل‌مشاهده باشد. نبودن اطلاعات تماس در سایت چیزی خیلی بیش‌تر از خسته‌کنندگی و دل زدگی است. اطلاعات تماس در یک سایت تجاری ضروری می‌باشند.

توجه داشته باشید که اطلاعاتی مانند شماره تلفن را به صورت عکس استفاده نکنید. شماره تلفن و هم‌چنین آدرس باید قابل کلیک کردن باشد یا بتوان آن را کپی کرد و یا در مکان اختصاص داده‌شده در سایت بتوان تماس گرفت یا ایمیل زد. امروزه بسیاری از گوشی‌های اسمارت، امکان تماس در وب را فراهم کرده‌اند.

۱۰ ویژگی ضروری یک وب سایت تجاری خوب

اما اگر دوست ندارید گوشی‌تان مرتب زنگ بزند می‌توانید از ایمیل استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که به ایمیل‌ها به‌موقع پاسخ دهید. آدرس ایمیلی برای دامنه خود قرار دهید و یا از Gmail و در حالت پایین‌تر از AOL -استفاده از AOL حرفه‌ای نیست – استفاده‌کنید. اگر به نرم‌افزارهای گوگل علاقه دارید می‌توانید از اپلکیشین های گوگل استفاده کنید. شما می‌توانید تا 10 آدرس ایمیل را رایگان ایجاد کنید.

۴-مسیر هدایتی واضح

همان طور که یک نقشه بدون توضیحاتش، بی‌استفاده است یک سایت نیز بدون مسیر هدایتی‌اش، بی‌استفاده است. برای این، باید از اسم‌های منطقی و قابل‌درک برای صفحات مختلف سایت استفاده کرد مانند قسمت تماس با ما، درباره ما و… پیچیده و رمز گونه بودن در این موارد به معنای از دست دادن مشتریانتان است.

زمانی که استراتژی مسیرهای هدایتی خود را وضع می‌کنید باید بدانید که مردم در سایت شما، به دنبال چه هستند؟ آیا می‌خواهند چیزی سفارش بدهند؟ یا قصد عضو شدن دارند؟ به فروشگاه آنلاین شما آمده‌اند؟ یا آمده‌اند با قسمت پشتیبانی ارتباط برقرار کنند؟ شما باید هدف‌های خود را واضح و آشکار بدانید. برای اینکار خودتان را به‌جای بازدیدکنندگان قرار دهید. (نقل‌قول از فرانکل) فکر کنید که آن‌ها به دنبال انجام چه‌کاری هستند؟ به مشتریان احتمالی‌تان فکر کنید. سایت را به‌گونه‌ای اماده کنید تا مشتریان کار موردنظرشان را به‌سادگی انجام دهند.

5- امنیت

اگر فروش آنلاین در وب ساییتان دارید باید امنیت سایتتان را با گواهینامه ssl تأمین کنید. ssl ارتباطات میان شما و مشتریانتان را رمزگذاری می‌کنند (مانند اطلاعات کارت بانکی) و نگرانی کاربران از افشای اطلاعاتشان را از بین می‌برند چون سرقت اطلاعات زیادی در وب وجود دارد.

۶-پشتیبانی از شبکه‌های اجتماعی

Twitter. Facebook. Tumblr. YouTube. Pinterest. Google+. LinkedIn. Instagram. Foursquare. شبکه‌های اجتماعی در وب هستند که شما باید حضورتان در آن‌ها را بر روی وب‌سایت اعلام کنید. به این دلیل که شبکه‌های اجتماعی بخش ضروری از بازاریابی تجارت شما هستند و سایر روشهای تجارت‌ سنتی در دنیای دیجیتال پاسخگو نیستند. تیم کوکو مردم را به حضور در شبکه‌های تجاری در تجارتشان تشویق می‌کند.

طراحی سایت فروشگاهی

استفاده از شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکارتان در وب‌سایت شرکت باعث رشد SEO سایتتان، بهبود چهره کسب‌وکارتان در دنیای وب اجتماعی می‌شود و مشتریانتان می‌توانند فعالیت‌های شما در شبکه‌های اجتماعی را دنبال می‌کنند. بااین‌همه شاید این سؤال به ذهنتان برسد که آیا حضور در شبکه‌های اجتماعی ارزشمند است؟ جواب بله است. تا زمانی که شما محتوی و فعالیت خوبی در این شبکه‌ها داشته باشید برندتان در ذهن مشتریان در رده‌ی بالایی قرار خواهد گرفت و با آن درگیر خواهد بود؛ اما انتظار نداشته باشید با حضوری کوتاه‌مدت در شبکه‌های اجتماعی به هدف‌های بزرگ خود دست یابید. تمامی این هدف‌ها در طول زمان با فعالیت درست و مداوم حاصل خواهد شد و شما تفاوت نتیجه را مشاهده خواهید کرد. نقل‌قول از میلس Mills

7-واکنش گرا باشد

گوشی‌های اسمارت و تبلت ها بخش زیادی از ترافیک وب را به خود اختصاص داده‌اند و در کنار آن روزبه‌روز این دستگاه‌ها ارزان‌تر و پیشرفته‌تر می‌شوند و روزبه‌روز بیش‌تر بخش مهمی از ترافیک وب را به خود اختصاص می‌دهند. اندی چو Andy Chuمدیر Bing for Mobile می‌گوید %۷۰ از نهایی‌شدن خریدها و فعالیت‌ها در سایت‌هایی که نسخه موبایل دارند در عرض یک ساعت اتفاق می‌افتد و این نشان می‌دهد که مردم مرورگری وب را باهدف انجام می‌دهند یا به دنبال چیزی می‌گردند یا به دنبال خرید وسیله‌ای هستند یا به دنبال رفتن به‌جایی. چو می‌گوید اگر کسی بر روی گوشی خود به دنبال پیدا کردن رستوران هست این شخص احتمالاً در عرض یک ساعت ناهار خواهد خورد بنابراین بهتر است گوشی شما بر روی دستگاه‌های تلفن همراه به راحتی قابل‌دستیابی باشد.

تا دو سال پیش، طراحی برای وب به معنی طراحی برای کامپیوترها (PC) بود اما اکنون به معنی طراحی برای هر چیزی است که قادر به برقراری ارتباط اینترنتی باشد (نقل‌قول از فرانکل Frankel) مانند لب تاب‌ها تبلت‌ها اسمارت‌فون‌ها و در اندازه‌های متفاوت صفحه‌نمایش؛ اما چگونه امکان‌پذیر است؟

خیلی ساده در طراحی وب‌سایت‌های جدید از عرض صفحه‌ی قابل‌انعطاف استفاده می‌کنند به‌طوری‌که تنها %۲۰ از عرض صفحه، نمایش داده می‌شود و %۸۰ بقیه از طریق پیمایش نشان داده می‌شود. طرح‌بندی، قابل تنظیم و تصاویر مقیاس‌پذیر هستند.

۸-FAQ یا سوالات متداول

معمولاً مشتریان سؤالات زیادی از شما دارند. شما باید پاسخ‌گوی نگرانی‌های مشتریان خود باشید. خیلی از این سؤالات به‌طور متناوب پرسیده می‌شود. شما می‌توانید این سؤالات متداول را لیست کرده و واضح و آشکار به آن پاسخ دهید. سؤالات معمولاً راجع به اطلاعات حمل محصول، تاریخچه شرکت و لغو سفارش و سیاست‌های برگشت محصول می‌باشد.

9-هاستینگ خوب

در مورد هاستینگ خوب اهمال نکنید. شما نیاز دارید تا سایتتان روی سرور خوب قرار گیرد و این نیازمند هزینه است. این هزینه در مقابل سرویس‌دهی 24 ساعته و افراد فنی زیاد هزینه انگشت شماری خواهد بود.

۱۰ ویژگی ضروری یک وب سایت تجاری خوب

سرویس‌دهی بد می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها موجب صرف هزینه اضافی گرد. در نظر داشته باشیدکه سایت با سرعت پایین خسته‌کننده است و از آن بدتر سایتی که لود نمی‌شود نفرت‌انگیز است و هر دو این موارد باعث از دست رفتن مشتریان شما خواهند بود. هم‌چنین سرویس‌دهی ضعیف در رتبه شما در موتورهای جستجو تأثیر خواهد گذاشت زیرا بسیاری از موتورهای جستجو سرعت لود صفحه را تشخیص می‌دهند.

Malakai Whitston of design blog WebDesignFan

10-فراموش کردن بعضی چیزها به نفعتان است

هرگز قدرت سادگی را فراموش نکنید. موسیقی و استفاده از فلش در سایتتان را فراموش کنید و هر چیزی که به‌طور خودکار پخش می‌شود از موسیقی و ویدیو دوری‌کنید و از اطلاعات اضافی در سایتتان بپرهیزید؛ زیرا تنها موجب پایین آمدن سرعت صفحه شما می‌شود… نقل‌قول از فرانکل Frankel. در عین سادگی، قدرتمند باشید

وب‌سایت شما، نیاز به چه مواردی دارد؟ اجازه دهید تا در قسمت نظرات متوجه این موارد شویم. شما نیز می‌توانید نظر خود را بنویسید!

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

مطالب مرتبط

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟
برندینگ

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش‌های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟

متاسفانه اکثر گروه های تجاری در سیلوهایی دور از هم و بدون پیوستگی اداره می شوند. بازاریاب ها، فروشنده ها و ویزیتور همگی در تجربه مشتری شریک هستند. اگر باهم کار نکنند خلعی عظیم در چرخه فروش به وجود می آورند.

برندینگ
برندینگ

الفبای برندینگ موثر

برند به مشتریان اعلام می کند که شما چه نوع خدمات و محصولاتی را ارائه می کنید. و همچنین شما را از سایر رقبای کاری تان متمایز می کند. برند شما نشان دهنده هویت شماست. شما که هستید، می خواهید چه کسی باشید و مردم چه برداشتی از شما دارند.

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ
برندینگ

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ

امروزه بسیاری از مکالمات هول محور رنگها و ماهیت فریبنده آنها در افکار میچرخد. و حرف و حدیث اثرات آنها در تبلیغات سوالاتی را در حوزه رنگها و ذهن ایجاد کرده است.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب و اخبار جدید را از دست ندهید

در خبرنامه ایمیلی ما ثبت‌نام کنید

یک تماس ساده می‌تواند آغاز یک همکاری خوب باشد