حکایت کسب و کارها و برنامه ریزی بازاریابی و فروش

اشتراک‌گذاری مطلب:

عموماً برنامه جامعی برای بازاریابی،  فروش و تبلیغات محصولات و خدمات خود نداریم و یا در صورت داشتن یک برنامه جامع و مدون، آن‌قدر آن برنامه را بد اجرا می‌کنیم که اگر از ابتدا هزینه‌ای برای تنظیم برنامه صورت نمی‌گرفت و مدیران بر اساس شهود خود عمل می‌کردند نتیجه بهتری حاصل می‌شد.

کسب و کارها و برنامه ریزی بازاریابی و فروش

روزی مردی به منزل خود وارد شد درحالی‌که در بیرون از منزل مردمی را دیده بود که از یک شیرینی فروشی بزرگ خرید می‌کردند و وی بسیار هوس کرده بود که هر جور شده در آن روز، شیرینی بخورد. پس از ورود به خانه به همسر خود گفت که: “ای زن امروز برای من شیرینی درست کن می‌خواهم بدانم که این شیرینی چه طعمی دارد که این‌قدر مردم برای آن سر و دست می‌شکنند.” همسر وی تقاضای مردش را اجابت کرد و به داخل آشپزخانه رفت. پس از مدتی بیرون آمد و گفت ای مرد برای درست کردن شیرینی نیاز به آرد گندم داریم و ما فقط آرد جو در خانه‌ داریم. مرد گفت با همان آرد جو کارت را انجام بده، ما می‌خواهیم شیرینی بخوریم این‌قدر بهانه نیاور. زن بار دیگر به آشپزخانه رفت و دوباره بازگشت و گفت ای مرد برای درست کردن شیرینی، نیاز به شیر داریم که در خانه موجود نیست. مرد با ناراحتی گفت من ‌بعد از مدت‌ها از تو درخواستی کردم و تو مرتب بهانه می‌آوری. حال اگر شیر نباشد چه می‌شود؟ بجای شیر آب را با آرد جو مخلوط‌کن.

زن که مستأصل شده بود بازهم به آشپزخانه رفت و برای بار سوم بازگشت و گفت برای شیرین کردن شیرینی نیاز به شکر هست که آن‌هم در خانه نیست. در جواب مرد با عصبانیت گفت بجای شکر از کشمش استفاده کن. فرقی که نمی‌کند. پس از یک ساعت زن شیرینی را حاضر کرد و به نزد مرد آورد. در همان لحظه اول که مرد شیرینی پخته‌شده را شروع به خوردن کرد به‌یک‌باره شروع به سرفه شدید کرد و گفت: “واقعاً چقدر این مردم بی‌سلیقه هستند که شیرینی به این بدمزگی را دوست دارند و برای خرید آن صف می‌کشند.”

—-

کسب و کارها و برنامه ریزی بازاریابی و فروش

آن چیزی که در برنامه ریزی بازاریابی و فروش کسب‌وکارهای نوپا و یا حتی مجموعه‌های بزرگ با آن مواجه هستیم داستان فوق است. عموماً برنامه جامعی برای بازاریابی،  فروش و تبلیغات محصولات و خدمات خود نداریم و یا در صورت داشتن یک برنامه جامع و مدون، آن‌قدر آن برنامه را بد اجرا می‌کنیم که اگر از ابتدا هزینه‌ای برای تنظیم برنامه صورت نمی‌گرفت و مدیران بر اساس شهود خود عمل می‌کردند نتیجه بهتری حاصل می‌شد.

آنچه مهم است این است که بدانیم برای بازاریابی موفق و پایدار، حتماً نیاز به برنامه ریزی بازاریابی و فروش کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت داریم و هیچ راه میانبری وجود ندارد. بسیاری وقتی صحبت از برنامه ریزی بازاریابی و فروش به میان می‌آید آن‌قدر آن را بزرگ می‌پندارند که هرگز اقدام به تدوین آن برنامه نمی‌کنند و حتی آن را به متخصصان نیز موکول نمی‌کنند.

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

مطالب مرتبط

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟
برندینگ

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش‌های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟

متاسفانه اکثر گروه های تجاری در سیلوهایی دور از هم و بدون پیوستگی اداره می شوند. بازاریاب ها، فروشنده ها و ویزیتور همگی در تجربه مشتری شریک هستند. اگر باهم کار نکنند خلعی عظیم در چرخه فروش به وجود می آورند.

برندینگ
برندینگ

الفبای برندینگ موثر

برند به مشتریان اعلام می کند که شما چه نوع خدمات و محصولاتی را ارائه می کنید. و همچنین شما را از سایر رقبای کاری تان متمایز می کند. برند شما نشان دهنده هویت شماست. شما که هستید، می خواهید چه کسی باشید و مردم چه برداشتی از شما دارند.

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ
برندینگ

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ

امروزه بسیاری از مکالمات هول محور رنگها و ماهیت فریبنده آنها در افکار میچرخد. و حرف و حدیث اثرات آنها در تبلیغات سوالاتی را در حوزه رنگها و ذهن ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب و اخبار جدید را از دست ندهید

در خبرنامه ایمیلی ما ثبت‌نام کنید

یک تماس ساده می‌تواند آغاز یک همکاری خوب باشد