آیا تصویر ذهنی برند شما نیاز به تغییر دارد؟

اشتراک‌گذاری مطلب:

سیاری از مردم برند شما را بر اساس تصویر کلی، عمومی و ظاهری آن مورد قضاوت قرار می دهند. تصویر ذهنی ناهنجار و یا قدیمی و تاریخ گذشته از برند موجب می شود تا مردم در رابطه با محصولات و خدمات شما نیز همچین تصوری داشته باشند. ایجاد تغییرات ساده و اساسی در این تصویر ذهنی ارائه شده، بهبود بسیار زیادی در وضعیت سودآوری برند شما خواهد داشت.

ممکن است شما در عمل به موضوع تصویر ذهنی برند زیاد توجه نداشته‌اید، اما بسیاری از مردم برند شما را بر اساس تصویر کلی، عمومی و ظاهری آن مورد قضاوت قرار می دهند. تصویر ذهنی ناهنجار و یا قدیمی و تاریخ گذشته از برند موجب می شود تا مردم در رابطه با محصولات و خدمات شما نیز همچین تصوری داشته باشند. ایجاد تغییرات ساده و اساسی در این تصویر ذهنی ارائه شده، بهبود بسیار زیادی در وضعیت سودآوری برند شما خواهد داشت. در ادامه مواردی که برای این تغییر نیاز است شرح داده می شود:

تصویر ذهنی برند:

1- ابتدا بایستی بررسی شود که چه هدفی از تغییر و باز طراحی از تصویر برند دارید؟ این اهداف می‌تواند شامل مواردی از قبیل جذب مشتریان بخصوص، رقابت با سایر رقبا و یا حتی افزایش قدرت برند برای داشتن قیمت های بالاتر باشد.

2- بایستی ضعف ها و قوت های تصویر ذهنی برند تان مورد ارزیابی قرار گیرد. به موقعیت مکانی، امکانات بازاریابی و تبلیغاتی، بسته بندی، علائم تجاری و تبلیغاتی، خودروها و روابط خود با مشتریان توجه کنید. برای اطلاع از طرز فکر کارکنان و مشتریان خود در رابطه با برندتان با آن‌ها صحبت کنید.

3- به نام انتخاب شده برای برند خود توجه کنید. آیا تصور درست و صحیحی را به مخاطب منتقل می کند؟ اگر به نظر خیلی قدیمی می آید یا دیگر بازتاب دهنده موارد ارائه شده از طرف کسب‌وکار شما نیست، بایستی نکات مثبت و منفی تغییر نام برندتان را مورد بررسی قرار دهید.

آیا تصویر ذهنی برند شما نیاز به تغییر دارد؟ - رهگذر | مشاور ارتباطات

4- به نشان (Logo) خود توجه فراوان داشته باشید. نشان بنیادی ترین مورد از موارد هویت بصری برند است و مصرف کنندگان فقط با این نشان که شناخته اند و به آن اعتماد پیدا کرده اند محصولات و خدمات شما را از سایر رقبا متمایز می‌کنند. نشان ها معمولا با عوض شدن سبک زندگی و همچنین پیدایش نسل نو نیاز به باز طراحی دارند (برای اطلاعات بیشتر در مورد نشان می توانید به سایر مقالات منتشر شده در سایت رهگذر مراجعه نمایید). حال سوال این است که نشان برندتان بر روی اقلام چاپی و اداری، رسانه های تجاری و تبلیغاتی، بسته بندی یا فروشگاه و خودرو های شما چگونه به نظر می‌رسد؟ آیا تغییر یا باز آفرینی لوگو (ری برندینگ) موجب افزایش توان برند شما می شود؟ توجه کنید نشان یکی از اساسی ترین بررسی هایی است که بایستی انجام دهید.

5- بررسی کنید و ببینید اقلام چاپی و اداری شما چگونه به نظر می رسند؟ آیا طراحی آن‌ها حرفه‌ای و مطابق سبک روز است؟ آیا نحوه نگارش موارد اداری می‌تواند بهتر از این باشد؟ هر آنچه که به دست مشتریان می‌رسد – از بسته بندی و بروشور گرفته تا کارت ویزیت – همه و همه بر تصویر ذهنی مصرف‌کننده از برند تأثیر مستقیم دارد و بازتاب دهنده وضعیت و چگونگی برند شما است.

تصویر ذهنی ناهنجار و یا قدیمی و تاریخ گذشته از برند موجب می شود تا مردم در رابطه با محصولات و خدمات شما نیز همچین تصوری داشته باشند.

آیا تصویر ذهنی برند شما نیاز به تغییر دارد؟ - رهگذر | مشاور ارتباطات

6- به وب‌سایت برند خود نیز توجه فراوان داشته باشید. وب‌سایت به‌منزله یک نمایشگاه 24 ساعته می‌تواند اطلاعات لازم در مورد برندتان و محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید را در هر زمان که مصرف‌کننده خواست در اختیارشان قرار دهد. امروزه تعداد افراد بیشتری از اینترنت و گجت ها برای برآوردن نیازهای خود و یافتن برندی که محصولات یا خدمات بهتری ارائه می‌دهد استفاده می‌کنند و درنتیجه داشتن یک وب‌سایت مؤثر امری بسیار حیاتی به نظر می‌رسد. اگر تابه‌حال وب‌سایتی نداشته‌اید و یا پیش‌ازاین وب‌سایتی را طراحی کرده و برای کسب‌وکار خود مورداستفاده قرار داده‌اید، شاید زمان آن رسیده باشد که ظاهر و محتوای آن را به‌روزرسانی و با فنّاوری روز در اختیار مشتریانتان قرار دهید. اگر از پس هزینه‌های آن برمی‌آیید، از خدمات و مشاوره شرکت‌های ارائه‌دهنده طراحی حرفه‌ای وب‌سایت و همچنین دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ بهره ببرید.

7- به مکان برندتان توجه لازم داشته باشید. بازسازی و مثلاً رنگ‌آمیزی مجدد آن بر اساس هویت بصری سازمانی برندتان می‌تواند تأثیر بسیار مناسبی در تصویر ذهنی برند تان بر روی بازدیدکنندگان از فروشگاه یا شرکت شما داشته باشد. این کار همچنین می‌تواند موجب خوشحالی و بهره‌وری بیشتر در کارکنان شما هم بشود.

آیا تصویر ذهنی برند شما نیاز به تغییر دارد؟ - رهگذر | مشاور ارتباطات

8- اگر برای برند شما مناسب است، سعی کنید پوشش و ظاهر نمایندگان شرکت خود را بر اساس هویت بصری سازمانی برندتان تغییر داده و به‌نوعی آن‌ها را آراسته‌تر نمایید. البته توجه داشته باشید که این موضوع در رابطه با برخی از کارکنان به ملاحظه و سلیقه بسیار بیشتری نیاز دارد.

9- اینکه شما و کارکنان شما با مشتریان و بازدیدکنندگان چگونه برخورد کرده و با آن‌ها تعامل می‌کنید بخش مهمی از تصویر ذهنی برند تان را تشکیل می‌دهد. شاید زمان آن رسیده باشد که نگاهی جامع و نقادانه بر شکایات و پرسش‌های دریافت شده و چگونگی برخورد کردن با آن‌ها داشته باشید. شاید کارکنان شما در این رابطه نیاز به یک دوره آموزشی مجدد داشته باشند.

10- به نحوه برقراری ارتباطات برند خود توجه کنید. مطمئن شوید که تمامی افراد و کارکنان شما از چگونگی پاسخ دادن مناسب و تا حد امکان دوستانه به تماس‌های تلفنی واردشده از خارج سازمان و صحیح ارجاع دادن آن‌ها به بخش موردنظر به‌خوبی اطلاع داشته باشند. شاید هم لازم باشد برای پاسخگویی به نامه‌ها، ایمیل‌ها و موارد مشابه مشتریان و عرضه‌کنندگان برای کارکنانتان دوره آموزشی در نظر بگیرید. هر گونه ارتباط سازمان با خارج آن باعث ساخته شدن تصویر ذهنی برند می شود.

منبع: ترجمه با اصلاح از marketingdonut

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

مطالب مرتبط

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟
برندینگ

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش‌های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟

متاسفانه اکثر گروه های تجاری در سیلوهایی دور از هم و بدون پیوستگی اداره می شوند. بازاریاب ها، فروشنده ها و ویزیتور همگی در تجربه مشتری شریک هستند. اگر باهم کار نکنند خلعی عظیم در چرخه فروش به وجود می آورند.

برندینگ
برندینگ

الفبای برندینگ موثر

برند به مشتریان اعلام می کند که شما چه نوع خدمات و محصولاتی را ارائه می کنید. و همچنین شما را از سایر رقبای کاری تان متمایز می کند. برند شما نشان دهنده هویت شماست. شما که هستید، می خواهید چه کسی باشید و مردم چه برداشتی از شما دارند.

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ
برندینگ

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ

امروزه بسیاری از مکالمات هول محور رنگها و ماهیت فریبنده آنها در افکار میچرخد. و حرف و حدیث اثرات آنها در تبلیغات سوالاتی را در حوزه رنگها و ذهن ایجاد کرده است.

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب و اخبار جدید را از دست ندهید

در خبرنامه ایمیلی ما ثبت‌نام کنید

یک تماس ساده می‌تواند آغاز یک همکاری خوب باشد