چگونه در بازاریابی دیجیتال موفق باشیم!؟

اشتراک‌گذاری مطلب:

در بازاریابی دیجیتال برای داشتن و ایجاد خریداران طرفدار برند، بایستی به شناخت مشتریان در سطح کانال‌های مختلف و سپس برقراری ارتباط با آن‌ها برحسب علایقشان پرداخت. شما چگونه اقدام به این کار می‌کنید؟

چگونه در بازاریابی دیجیتال موفق باشیم!؟ - رهگذر | مشاور ارتباطات

همانند اصطلاحاتی از قبیل “کلان داده”، “چند کانالی” و “بازاریابی چند مجرایی”، “ بازاریابی دیجیتال ” هم واژه دیگری است که امروز در متون و منابع مختلف زیاد دیده می‌شود و درحالی‌که هر یک از ما درکی جزئی از معنای آن داریم، همچنان سؤالاتی در مورد چگونگی انجام آن وجود دارد. بنابراین در این مقاله سعی داریم لایه‌ها و بخش‌های مختلف آن را از یکدیگر جدا کنیم و برخی از بهترین راهکارها برای تبدیل‌شدن به یک ستاره بازاریابی دیجیتال را معرفی کنیم.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

به شکل عام می‌توان گفت که بازاریابی دیجیتال در رابطه با استفاده از کانال‌های ارتباطی دیجیتال به‌منظور ترویج محصولات و خدمات برای مصرف‌کنندگان هست. به‌عنوان‌مثال، این روش از ترویج می‌تواند از طریق اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، تلفن‌های موبایل، تبلیغات نمایشی، ایمیل، تبلیغات ویدئویی و … باشد.

بازاریابی دیجیتال به چه دلیل دارای اهمیت است؟

تا سال 2019، رهبران بازاریابی بیش از 103 میلیارد دلار در حوزه‌های بازاریابی جستجو، تبلیغات نمایشی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی هزینه خواهند کرد که از بودجه صرف شده در رسانه‌های کابلی و تبلیغات نمایشی تلویزیونی فزونی پیدا می‌کند. (Forrester Research)
رسانه‌های دیجیتال به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل‌شده‌اند. ما به گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم، جستجو می‌کنیم و از کانال‌های دیجیتال دسترسی متنوعی به انواع سرگرمی‌های مختلف داریم. مصرف‌کنندگان نیز برای اتخاذ تصمیم خرید خود بیشتر از هر زمان دیگری از کانال‌های دیجیتال برای دریافت اطلاعات مختلف استفاده می‌کنند.

تا سال 2019، رهبران بازاریابی بیش از 103 میلیارد دلار در حوزه‌های بازاریابی دیجیتال هزینه خواهند کرد

consumer-journey_Rahgozar Rdvertising Agency

به تصویر زیر توجه کنید که به‌خوبی نشان می‌دهد خطوط متمایزکننده تجربه‌های خرید آنلاین و آفلاین در حال محو
شدن هست. بر اساس اطلاعات این تصویر 44% از مصرف‌کنندگان به‌صورت آنلاین جستجو و خرید می‌کنند، 17% از یک فروشگاه به‌اصطلاح خشت و گلی دیدن می‌کنند و سپس به‌صورت آنلاین خرید می‌کنند، 51% به‌صورت آنلاین جستجو می‌کنند و سپس برای خرید به یک فروشگاه مراجعه می‌کنند و 32% به‌صورت آنلاین جستجو می‌کنند سپس برای دیدن محصول از نزدیک به یک فروشگاه فیزیکی مراجعه می‌کنند و سپس به خانه بازگشته و به‌صورت آنلاین اقدام به خرید می‌کنند.

در بازاریابی دیجیتال برای داشتن و ایجاد خریداران طرفدار برند، بایستی به شناخت مشتریان در سطح کانال‌های مختلف و سپس برقراری ارتباط با آن‌ها برحسب علایقشان پرداخت. شما چگونه اقدام به این کار می‌کنید؟

مشتریان خود را بشناسید

marketing-digital_Rahgozar-Rdvertising-Agency

مشتریان شما از طریق کانال‌های ارتباطی مختلف مانند ایمیل، بخش خدمات مشتریان، شبکه‌های اجتماعی، بازدید از فروشگاه و خرید آنلاین با شما ارتباط برقرار می‌کنند. اطلاعات این افراد از سطح کانال‌های مختلف باید در یک پایگاه داده جمع‌آوری شوند. شما با داشتن درکی بهتر از علایق، سبک زندگی و دیگر خصوصیات آن‌ها، چه به‌صورت آفلاین یا آنلاین، پیشنهاد‌هایی باارزش بالاتر به آن‌ها ارائه می‌کنید.
به‌عنوان‌مثال در نظر بگیرید فرشید در طی چند ماه تعدادی سفارش آنلاین را در سایت شما ثبت کرده است. همچنین در مراجعه به شعباتی از فروشگاه شما برای خریدهایش کوپن تخفیف دریافت کرده که قبلاً از طریق ایمیل هم آن‌ها را دریافت کرده بود. وی در ادامه اقدام به لغو اشتراک از دریافت این ایمیل‌ها می‌کند یا اینکه منابع دریافتی فیزیکی خود را معدوم می‌کند. هر یک از این تعاملات با وی منجر به دریافت اطلاعاتی از رفتار وی می‌شد. تصور کنید که اطلاعات رفتاری این فرد ‌در یک پایگاه اطلاعاتی جدا از یکدیگر ذخیره شود، آنگاه چه مشکلی دارید؟ راهی برای تفسیر چرایی این رفتار فرشید و لغو اشتراک وی برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات مشتری خود را تحلیل کنید

با در اختیار داشتن یک پایگاه اطلاعاتی یکپارچه پیش‌بینی رفتار، سبک زندگی، علایق، چگونگی خرید راه دست‌یابی به وی آسان و ممکن می‌شود. البته توجه به روش‌های سنتی تحلیل از قبیل جمعیت شناختی و روان‌شناختی نیز دارای اهمیت هستند:
اطلاعات جمعیت شناختی: خصوصیات حقیقی از قبیل سن، جنسیت، شغل و درآمد. مثال: اکثریت مشتریان شما جزء خانم‌ها هستند یا آقایان؟ کجا زندگی می‌کنند؟ مجرد هستند یا متأهل؟
اطلاعات روان‌شناختی: ارزش‌ها، باورها، سبک زندگی. این اطلاعات پاسخگوی سؤالاتی از قبیل چه مواردی موجب انگیزه برای خرید محصولات یا خدمات شما می‌شود؟ ارزش‌های کلیدی آن‌ها چیست؟ سرگرمی و عادات آن‌ها چیست؟
رفتاری: رفتارهایی از قبیل فراوانی خرید و کانال ارتباطی مورداستفاده، به عنوان مثال آیا به ایمیل ارسالی شما پاسخ داده‌اند، یا قبل از بازدید از فروشگاه شما به‌صورت آنلاین محصولات شمارا بررسی کرده‌اند؟
رفتار دیجیتال: هرگونه رفتار آنلاینی که قابل‌ردیابی باشد که شامل باز کردن ایمیل، زمان بازگشایی آن‌ها، لینک‌های کلیک شده، ترک سبد خرید و رفتارهای اجتماعی می‌شود.

با داشتن مجموعه اطلاعاتی به این شکل در یک پایگاه داده منسجم، امکان ارسال پیشنهاد صحیح و مناسب در زمان مناسب و از طریق کانال ارتباطی مناسب برای مشتری وجود دارد. البته توجه کنید که بازاریابی دیجیتال تنها جزئی از کلیات استراتژی شما برای هدف قرار دادن مشتری، ارتقاء برند و افزایش وفاداری هست. درحالی‌که برخی از مشتریان ممکن است دریافت ایمیل را بپسندند، برخی دیگر ممکن است ترکیبی از روش‌های قدیمی‌تر و جدیدتر را برای ترغیب شدن به خرید بپسندند. به‌هرحال شما باید در هرجایی که مشتری شما حضور دارد، حاضر باشید، چه در فضای آنلاین، چه در محیط فروشگاهی!

نوشته درباره بازاریابی دیجیتال با کمی ویرایش از: محمدرضا گل آقایی

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

مطالب مرتبط

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟
برندینگ

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش‌های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟

متاسفانه اکثر گروه های تجاری در سیلوهایی دور از هم و بدون پیوستگی اداره می شوند. بازاریاب ها، فروشنده ها و ویزیتور همگی در تجربه مشتری شریک هستند. اگر باهم کار نکنند خلعی عظیم در چرخه فروش به وجود می آورند.

برندینگ
برندینگ

الفبای برندینگ موثر

برند به مشتریان اعلام می کند که شما چه نوع خدمات و محصولاتی را ارائه می کنید. و همچنین شما را از سایر رقبای کاری تان متمایز می کند. برند شما نشان دهنده هویت شماست. شما که هستید، می خواهید چه کسی باشید و مردم چه برداشتی از شما دارند.

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ
برندینگ

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ

امروزه بسیاری از مکالمات هول محور رنگها و ماهیت فریبنده آنها در افکار میچرخد. و حرف و حدیث اثرات آنها در تبلیغات سوالاتی را در حوزه رنگها و ذهن ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب و اخبار جدید را از دست ندهید

در خبرنامه ایمیلی ما ثبت‌نام کنید

یک تماس ساده می‌تواند آغاز یک همکاری خوب باشد