چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم؟

اشتراک‌گذاری مطلب:

یک لوگوی خوب مشخص کننده، متناسب، کارآمد، گرافیکی، با ظاهری ساده و حامل پیغام مورد نظر است.

چگونه یک لوگوی خوب بسازیم؟

یک لوگوی خوب مشخص کننده، متناسب، کارآمد، گرافیکی، با ظاهری ساده و حامل پیغام مورد نظر است.

در اینجا به پنج اصلی که در طراحی لوگو باید به آنها توجه شود اشاره شده…

یک لوگوی تاثیر گذار (بدون هیچ منظور خاصی) لوگویی است که:

  1. ساده باشد
  2. به یاد ماندنی باشد
  3. محدود به زمان خاصی نباشد
  4. تطبیق پذیر باشد
  5. متناسب باشد

1. ساده بودن

چگونه یک لوگوی خوب بسازیم؟

طراحی ساده لوگو را متمایز و قابل تشخیص می سازد و باعث میشود لوگو در خاطرها بماند. یک لوگوی خوب نمایانگر چیزی بی بدیل است بدون اینکه حتی یک خط اضافی در طرح آن باشد.

در اواسط دهه هفتاد در کالج، معلمی مرا با مفهوم K.I.S.S آشنا کرد که به معنای( تا جایی که میتونی ساده کار کن) بود. این جمله کوتاه نکته بسیار مهمی در طراحی به شمار می آید. لوگوهای ساده غالبا سریع شناسایی میشوند و به طرز غیر قابل باوری به یاد ماندنی هستند. آنها همچنین در انتقال مفهوم آنچه که مشتری به آن نیاز دارد نیز موثرتر عمل میکنند. یک هویت بصری پالایش شده و خالص است که در قالب مجموعه ای از علایم، توجه هر بیننده ای را در بین شلوغی اجناس تلمبار شده در قفسه های یک فروشگاه یا بر بدنه هر کامیونی که با هدف بازاریابی و فروش مورد تبلیغات قرار گرفته و با سرعت 70 مایل در ساعت در حال حرکت است را به خود جلب میکند. به یاد داشته باشید، اساس یک برندینگ کاملا موثر بین المللی برای بزرگترین تولید کننده کفش دنیا (نایکی) طرح خیلی ساده پاشیدن آب است. (جف فیشر)

2. به یاد ماندنی بودن

چگونه یک لوگوی خوب بسازیم؟

پیرو اصل ساده بودن طراحی یک لوگو، به یاد ماندنی بودن آن است. طرح یک لوگوی موثر باید به یاد ماندنی باشد و این به دست نمی آید مگر با پیروی از اصل طراحی ساده و همچنین متناسب.

شاید برای شما جالب باشد تا نمونه هایی از طرح های لوگوی بد را مشاهده کنید.

برای خیلی ها تعجب آور است که موضوع یک لوگو از اهمیت نسبتا کمی برخوردار میباشد و حتی تناسب محتوا نیز همیشه نقش مهمی را ایفا نمی کند. البته این موضوع این مفهوم را نمیرساند که متناسب بودن خوش آیند نیست بلکه صرفا نمایانگر این است که دستیابی به رابطه ای یک به یک بین سمبل و آنچه که قرار است به عنوان سمبل استفاده شود غالبا تحت شرایط خاصی ناممکن است و ایراد دار از آب در می آید. نهایتا تعهدات لازم در طراحی لوگوها، طراحی آنها به صورت مشخص کننده، به یاد ماندنی و واضح است. (پائول راند)

3. عدم محدودیت به زمانی خاص

چگونه یک لوگوی خوب بسازیم؟

یک لوگوی موثر باید از قید زمان آزاد باشد این یعنی اینکه سالها عمر کند. آیا آن لوگو طی 10، 20 یا حتی 50 سال آینده نیز همینقدر تاثیر گذار خواهد بود؟

آنچه که امروز مد است را به صنعت مد بسپارید. مدها گذرا هستند، وقتی از خرید یک جفت شلوار لی یا یک لباس شب جدید بحث به میان می آید آنچه که اول از همه به فکرمان میرسد این است که الان چه چیزی مد است. اما زمانیکه بحث از هویت بصری برند شماست جاودانگی آن مد نظر قرار میگیرد. پیرو عوام نباشید! مرزها را بشکنید. (دیوید آیری)

از بهترین نمونه های یک لوگوی ماندگار میتوان به لوگوی کوکا کولا اشاره کرد. اگر شما آنرا با لوگوی پپسی در پایین مقایسه کنید میتوانید مشاهده کنید که چقدر طرح یک لوگوی ماندگار با ارزش است. توجه کنید که چطور برند کوکا کولا از سال 1885 تغییر جزئی کرده. این است طراحی ماندگار!

چگونه یک لوگوی خوب بسازیم؟

4. تطبیق پذیر بودن

چگونه یک لوگوی خوب بسازیم؟

یک لوگوی موثر باید توانایی آنرا داشته باشد تا در رسانه ها و نرم افزار های مختلف کارایی خود را نشان دهد. لوگو باید کارآمد باشد. از این رو لوگو باید در فرمت وکتور طراحی شود تا بتوان آنرا در هر سایزی تنظیم کرد. لوگو باید در هر دو قالب افقی و عمودی کارآمد باشد.

از خود بپرسید، آیا لوگو باز هم موثر خواهد بود اگر…

  • از آن پرینت سیاه و سفید بگیریم؟
  • از آن در اندازه تمبر پستی پرینت بگیریم؟
  • از آن در اندازه یک بیلبورد پرینت بگیریم؟
  • از آن برعکس پرینت بگیریم (برای مثال: لوگوی رنگ روشن در پس زمینه تیره )

یکی از راه های ایجاد لوگوی تطبیق پذیر شروع به طراحی آن در یک زمینه سیاه و سفید است. این کار به شما امکان میدهد تا روی تصویر کلی و شکل بیشتر تمرکز کنید تا ماهیت ذهنی رنگها. این را نیز بدانید که هر چه بیشتر از رنگها استفاده کنید پرینت آن نیز در طولانی مدت هزینه بالاتری در بر خواهد داشت.

من بیشتر دوست دارم که ابتدا در زمینه سیاه و سفید شروع به طراحی کنم تا مطمئن شوم که لوگو خوب به نظر میرسد و در ساده ترین حالت خود است. رنگ ها حالت ذهنی و عاطفی به لوگو می بخشند و میتوانند ذهن شما را از طرح کلی لوگو منحرف سازند. به زبان دیگر، اگر شما لوگوی خود را در تک رنگ قرمز مشاهده نمایید رنگ قرمز لوگو اولین چیزی است که میبینید و نه ترکیب عناصر طراحی. من به شخصه تا زمانیکه مشتری طرح سیاه و سفید لوگو را مورد تایید قرار نداده هیچ پیشنهاد ترکیب رنگی به او نمیدهم.

(پاتریک وینفیلد)

همچنین بهتر است بیشتر با روند رسمی چاپ و پرینت آشنا شوید تا بعدها بتوانید با مشکلات چاپ و پرینت که در پیش رویتان است دست و پنجه نرم کنید. تفاوت بین CMYK و سیستم های رنگیPantone  و RGB  را یاد بگیرید. وقتی که لوگو طراحی میکنید، سیستم رنگی Pantone برای استفاده تان مناسبتر است.

5. متناسب بودن

چگونه یک لوگوی خوب بسازیم؟

لوگو در هر پوزیشنی که قرار دارد باید متناسب با هدف مورد نظر باشد. برای مثال، اگر شما یک لوگو برای فروشگاه اسباب بازی کودکان طراحی می کنید بهتر است که از فونت های بچگانه و طرحهای رنگی استفاده کنید که البته این برای یک شرکت حقوقی متناسب نیست.

همچنین مهم است بدانید که لازم نیست یک لوگو نشان دهنده محصولات یا خدماتی باشد که آن تجارت ارائه میکند. برای مثال، در طراحی لوگوهای ماشین حتما نباید تصویر ماشین مورد استفاده قرار گیرد و یا لوگوهای کامپیوتر حتما نباید کامپیوتر را نشان دهند. لوگوی هارلی دیویدسن یک موتور سیکلت نیست یا لوگوی نوکیا یک گوشی تلفن همراه نیست. لوگو در اصل برای معرفی ساخته می شود.

برای مشاهده مثالهای بیشتر میتوانید 50 برند برتر دنیا را جست و جو کنید. مشاهده خواهید کرد که 94 درصد این لوگوها اصلا کاری که آن شرکت انجام میدهد را توصیف نمی کنند.

پائول راند در مورد این موضوع نیز اینچنین میگوید:

آیا لازم است که یک لوگو خود توصیفگر باشد؟ این تنها در معیت محصول، خدمات، تجارت یا شرکت است که یک لوگو می تواند معنای واقعی بدهد. یک لوگو با توجه به سطح کیفی آنچه که سمبلش است معنا میگیرد و ارزشمند می شود. اگر شرکتی از نظر سطح کیفی درجه دو باشد لوگوی آن نیز نهایتا درجه دو محسوب می شود. باور اینکه لوگویی بتواند قبل از اینکه مشتریان شایستگی محصول یا خدمات مربوط به آن را اثبات کنند عمل کند کمی غیر قابل باور به نظر میرسد.

منبع

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

مطالب مرتبط

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟
برندینگ

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش‌های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟

متاسفانه اکثر گروه های تجاری در سیلوهایی دور از هم و بدون پیوستگی اداره می شوند. بازاریاب ها، فروشنده ها و ویزیتور همگی در تجربه مشتری شریک هستند. اگر باهم کار نکنند خلعی عظیم در چرخه فروش به وجود می آورند.

برندینگ
برندینگ

الفبای برندینگ موثر

برند به مشتریان اعلام می کند که شما چه نوع خدمات و محصولاتی را ارائه می کنید. و همچنین شما را از سایر رقبای کاری تان متمایز می کند. برند شما نشان دهنده هویت شماست. شما که هستید، می خواهید چه کسی باشید و مردم چه برداشتی از شما دارند.

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ
برندینگ

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ

امروزه بسیاری از مکالمات هول محور رنگها و ماهیت فریبنده آنها در افکار میچرخد. و حرف و حدیث اثرات آنها در تبلیغات سوالاتی را در حوزه رنگها و ذهن ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب و اخبار جدید را از دست ندهید

در خبرنامه ایمیلی ما ثبت‌نام کنید

یک تماس ساده می‌تواند آغاز یک همکاری خوب باشد