نشان شرکت ها چیست؟

اشتراک‌گذاری مطلب:

یک مزیت مفهوم نشان شرکت ها این است که دیگر با تعیین هویت تصویری اشتباه گرفته نمی‌شود. این معمولا مشکلی است که در مورد مسأله هویت سازمانی روی می‌دهد.

نشان شرکت ها چیست؟ - رهگذر | مشاور ارتباطات

مفهوم نشان شرکت ها ، منجر به استفاده از آن، به عنوان یک گزینه جایگزین برای هویت شرکت می‌شود. بالمر، می‌گوید: «یک مزیت مفهوم نشان شرکت ها این است که دیگر با تعیین هویت تصویری اشتباه گرفته نمی‌شود. این معمولا مشکلی است که در مورد مسأله هویت سازمانی روی می‌دهد.»
اما هویت سازمانی از مفهوم نشان شرکت چه تفاوتی دارد و چه تفاوتی بین نشان شرکت ها و نشان های سنتی وجود دارد؟
مولر آپ، یکی از متخصصان نشان می‌گوید: «نشان یک محصول (یا یک مجموعه از محصولات) شامل: علامت تجاری، نام انحصاری آن، اعتبار و شهرت آن و جوی است که دور آن به وجود آمده است»(p56،2000،Mollerup) .
یک تعریف فیزیکی‌تر از نشان می‌تواند این باشد که، نشان یک نام، واژه، نشانه، سمبل یا طرح است. اما به هر صورت این تعریف از جنبه‌های عمیق‌تر نشان صرف نظر می‌کند. بخش مهم، نام نیست، بلکه حسی است که نشان خلق می‌کند و اینکه چگونه از نشان‌های دیگر متمایز می‌شود. دلیل اینکه تولیدکنندگان از نشان استفاده می‌کنند، انحصاری کردن کالاها است که در غیر این صورت تشخیص آنها از موارد مشابه دشوار خواهد بود، میت مورسینگ، نشان را به صورت «یک تعهد در برابر مصرف کننده کالا، ماورای محصول» بیان می کند (Morsing ،2002 ،p33 ). همچنان که تعداد فزاینده‌ای از تولیدکنندگان از این تکنیک استفاده می‌کنند که کالاهایشان برجسته باشد، دامنه تعهدات نیز افزایش می‌یابد. اگر این تعهدات انجام نشود، اعتماد مصرف‌کننده به شرکت‌ها ضعیف خواهد شد.

famous-logos-past-future-thumb640


تور کریستیانسِن، می نویسد: « نشان‌سازی روند بنیان نهادن، نگهداری و سود بردن از نشان‌ها است»(Kristiansen ،2002 ،p22). بیانیه اِستراثکلاید، که پیش‌تر گفته شد، مطلبی درباره‌ی تفاوت بین هویت، نشان و هویت سازمانی این چنین می‌گوید: « هویت سازمانی از نشان‌های سنتی متفاوت است، زیرا هویت سازمانی با تمام سهام‌داران سازمان و راه‌های چندگانه‌ای که سازمان به وسیله آنها ارتباط برقرار می‌کند مرتبط است»(p261 ،Gray&Balmer).
به نظر می‌رسد تفاوت در این ناحیه باشد: در حالی که طراحی نشان به طور سنتی بر روی یک محصولِ به‌ویژه یا یک خانواده از محصولات متمرکز است، هویت سازمانی خودش را با تمامِ سازمان مرتبط می‌سازد.
نشان سازمان به خاطر تأکید بر روی شرکت در پس محصول از نشان سنتی متفاوت است. در سال‌های اخیر، دیدگاه‌های جدیدی برای نشان، به وسیله پیش‌تازان نشان و تجارت‌های کلیدی به‌وجود آمده است : «در دیدگاه آنها، نشان یک هویت جامع و زنده است.»(Brand،Bevolo،2003) آنها می‌گویند که با این تغییرات فکری، نشان و طراحی نشان نیز باید تغییر کند. در طراح نشان باید کوشش شود که یک رابطه معنادار با سهام‌داران ایجاد شود.

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

مطالب مرتبط

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟
برندینگ

چرا برندها به پیوستگی بیشتری بین بخش‌های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش نیاز دارند؟

متاسفانه اکثر گروه های تجاری در سیلوهایی دور از هم و بدون پیوستگی اداره می شوند. بازاریاب ها، فروشنده ها و ویزیتور همگی در تجربه مشتری شریک هستند. اگر باهم کار نکنند خلعی عظیم در چرخه فروش به وجود می آورند.

برندینگ
برندینگ

الفبای برندینگ موثر

برند به مشتریان اعلام می کند که شما چه نوع خدمات و محصولاتی را ارائه می کنید. و همچنین شما را از سایر رقبای کاری تان متمایز می کند. برند شما نشان دهنده هویت شماست. شما که هستید، می خواهید چه کسی باشید و مردم چه برداشتی از شما دارند.

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ
برندینگ

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندینگ

امروزه بسیاری از مکالمات هول محور رنگها و ماهیت فریبنده آنها در افکار میچرخد. و حرف و حدیث اثرات آنها در تبلیغات سوالاتی را در حوزه رنگها و ذهن ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب و اخبار جدید را از دست ندهید

در خبرنامه ایمیلی ما ثبت‌نام کنید

یک تماس ساده می‌تواند آغاز یک همکاری خوب باشد